Szkoła podstawowa Gimnazjum Kontakt
 
 
Aktualności
Historia szkoły
Kadra
Organizacja roku
Samorząd uczniowski
Uczniowie         
Plan lekcji
Dokumenty/Publikacje
Dla rodziców
Galeria
Nasze miasto
Linki

  Licznik odwiedzin:

 

 

 

Poznaj patrona szkoły

więcej informacji...

Zobacz strony

MEN
Lubelskie Kuratorium Oświaty
OKE Kraków
WODN Lublin
CKE

www.eduseek.pl
gimnazjum.pl

Popieramy akcje

 

 

Szukaj w Google

 www

Inne

 
 
 

Aktualności

 
 

 r.

 
 

  

 Zakończenie roku szkolnego 2011/2012


    

galeria...

 

 
   
 

  

 Podsumowanie projektu


    Uczniowie klasy II „a” i II b pod opieką nauczyciela plastyki mgr Joanny Bartoszcze- Wójcik zbierali potrzebne materiały i informacje do zrealizowania projektu pt.” ,, Spotkanie z artystą rzeźbiarzem’’
   Skład zespołu: uczniowie kl. II a: Marcin Wach, Jakub Rumiński, Piotr Hemperek, Kamil Wróbel, Kamil Adamczyk, Eryk Bartoś, Patryk Stojak, uczniowie kl. II b: Łukasz Pyda, Tomasz Przybysz, Paweł Jadach.
   Celem projektu było: słuchanie, poznawanie historii powstawania dzieła rzeźbiarskiego, jego twórcy. Przyglądanie się procesowi tworzenia. Odbycie wizyty w pracowni rzeźbiarskiej, kamieniarskiej p. Witolda Marcewicza , wywiad, spotkanie z artystą.
   Łącznie odbyło się 5 spotkań dla całego zespołu i poszczególnych grup podczas, których były realizowane poszczególne etapy projektu:
1.Spotkanie organizacyjne. Planowanie pracy.
2. Zbieranie informacji ( Internet, książki, albumy)
3. Z wizytą w pracowni rzeźbiarza, kamieniarza Witolda Marcewicza.
4. Udział w uroczystości nadania Honorowego Obywatela Miasta Witoldowi Marcewiczowi.
5. Przygotowanie prezentacji multimedialnej w każdej grupie na inny temat.
6. Prezentacja projektu- zaproszenie na Dni Patrona, prezentacja multimedialna ,, Spotkanie z artystą rzeźbiarzem’’, wystawa ,,40 lat twórczości artystycznej Witolda Marcewicza w dniu 08 czerwca 2012 roku
   Dzięki projektowi nauczyliśmy się pracować w grupie i dzięki temu lepiej obsługiwać programy komputerowe. Odpowiedzialności i umiejętności współpracy.
   Poznaliśmy ciekawych ludzi naszego miasta. Należy szanować ciężką pracę artysty rzeźbiarza, poznaliśmy jego twórczość i drogę do sukcesu. Przekonaliśmy się, że aby coś osiągnąć sukces należy ciężko pracować.

Uczestnicy projektu

galeria...

 

 
   
 

  

 „ Muzyka łagodzi obyczaje”


    W dn. 21.06.2012r. w Zespole Szkół nr 2 w Bełżycach odbyła się prezentacja projektu muzycznego pt. „ Muzyka łagodzi obyczaje”.
   W projekcie brały udział uczennice klasy IIB gimnazjum: Róża Domarecka, Karolina Kołodziej,  Klaudia Bogusz, Emilia Taramas. Opiekunem projektu była p. Beata Żywicka
   Projekt miał na celu ukazanie, czym tak naprawdę jest muzyka i jaką rolę odgrywa w naszym życiu. Prezentacja dotyczyła w całości instrumentów dętych, techniki grania na tych instrumentach. Jedna z uczennic grała na instrumentach takich jak: saksofon tenorowy, jak również na puzonie. Pozostałe instrumenty, które można było obejrzeć to: trąbka, saxhorn, saksofon altowy, klarnet. Na zakończenie projektu dzieci miały możliwość obejrzenia instrumentów z bliska. Uczennice były zaangażowane w realizację projektu, współpracowały w grupie.

Beata Żywicka

galeria...

 

 
   
 

  

 DZIEŃ PATRONA


    Dnia 8 czerwca 2012 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona, 4 rocznica nadania imienia szkole. Na wstępie uroczystości p. dyrektor Cecylia Król powitała przybyłych gości: zastępcę burmistrza Bełżyc p. Marcina Olszaka, przewodniczącą Rady Rodziców p. Annę Dziaduch, artystę rzeźbiarza p. Witolda Marcewicza. Przypomniała postać Królowej Jadwigi, a także wyjaśniła znaczenie projektu edukacyjnego dla gimnazjalisty.
  Część artystyczną otworzyła inscenizacja poświecona naszej Patronce Królowej Jadwidze przygotowana przez uczniów klasy IV i II gimnazjum pod kierunkiem p. Małgorzaty Goleman, p. Małgorzaty Bęczyńskiej, p. Ireny Bartuzi, p. Anety Nawłatyny i oprawy muzyczno-plastycznej p. Beaty Żywickiej i p. Joanny Bartoszcze-Wójcik.
  Następnie uczniowie klas II a i b gimnazjum zaprezentowali efekty realizowanego projektu edukacyjnego „Spotkanie z artystą rzeźbiarzem”. Przedstawili przygotowane na zadany temat prezentacje multimedialne. Opiekunem projektu była p. Joanna Bartoszcze-Wójcik. Uroczystość uświetnił występ Honorowego Obywatela Miasta Bełżyc p. Witolda Marcewicza, który opowiadał o swojej drodze do sukcesu artystycznego. Uczestnicy projektu wręczyli miłemu gościowi kwiaty, zdjęcie pamiątkowe i poprosili o wpis do Księgi Pamiątkowej.
  W dalszej części przedstawiony został kalendarz roku szkolnego 2011/2012 oraz sukcesy uczniów. Między prezentacjami wystąpiły uczennice kl. III a w swoim popisowym tańcu.
   Z rąk zastępcy burmistrza p. Marcina Olszaka, uczeń Paweł Wojtachnio otrzymał nagrodę za zajęcie I miejsca w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej Olimpus z matematyki. Pan Olszak wręczył także p. Jolancie Harasim-Król tablicę upamiętniającą udział finalistów naszej szkoły w konkursie IDEA 2012.
   Pani dyrektor Cecylia Król podziękowała za przygotowanie uroczystości, pożegnała gości i zaprosiła do obejrzenia wystawy ,, 40 lat pracy artystycznej Witolda Marcewicza’’

OPRACOWANIE : Magorzata Bęczyńska

galeria...

 

 
   
 

  

 

Wykaz podręczników na rok szkolny 2012/2013

Gimnazjum:

     KLASA I      KLASA II      KLASA III

 

 
   
 

  

 Projekt edukacyjny - Bajka dla malucha
„Królewna Śnieżka”


    Projekt edukacyjny z cyklu Bajka dla malucha w tym roku szkolnym realizowało 10 uczniów II klas Gimnazjum, w tym Agata Piłat, Patrycja Kozieł, Paulina Nieoczym, Edyta Adamczyk Karolina Owczarska, Ewelina Wróbel, Michalina Błaszczyk – uczennice klasy IIa oraz Hubert Żuchnik, Seweryn Orzeł i Mateusz Drobek – klasa IIb. Celem projektu było przygotowanie spektaklu dla dzieci z Malucholandii, Oddziału Przedszkolnego, Szkoły Podstawowej oraz nauczycieli. Aktorzy brawurowo odegrali swoje role, zainteresowali widzów do tego stopnia, że podczas finałowej sceny wszyscy uczniowie wstali z miejsc a przez cały spektakl salę wypełniał gromki śmiech widowni. Realizatorzy projektu wykazali się niezwykłym talentem aktorskim, tym trudniejszym, że komediowym, przygotowali też stosowną scenografię, kostiumy, rekwizyty, nic więc dziwnego, że prezentacja zachwyciła widownię a cały projekt został oceniony bardzo wysoko. Opiekunem przedsięwzięcia były panie mgr Jolanta Harasim-Król oraz mgr Małgorzata Król.

galeria...

 

 
   
 

  

 Sukces ucznia Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej OLIMPUS z matematyki


    22 marca 2012 r. odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa OLIMPUS z matematyki – Sesja Wiosenna, jednak na wyniki trzeba było poczekać, aż dwa miesiące. Największy sukces wśród gimnazjalistów odniósł Paweł Wojtachnio – uczeń klasy I - Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi.

    Paweł zajął 1 lokatę w Polsce, pokonując 1425 uczniów startujących w tej kategorii wiekowej. W nagrodę uczeń otrzymał grawerowany dyplom laureata oraz książkę. Nauczycielem przygotowującym Pawła do konkursu był pan mgr Marcin Stec. Laureatem w tym samym konkursie została jeszcze Kinga Kotłowskauczennica klasy III – zajmując 10 miejsce w Polsce.

Paweł Wojtachnio odnosił sukcesy matematyczne również wcześniej – w Sesji Jesiennej konkursu Olimpus zajął 2 lokatę w Polsce. Natomiast w Sesji Zimowej został laureatem zajmując 10 miejsce.

 

 

Na zdjęciach: u góry - Paweł z nagrodami; obok - wręczenie nagród przez Pana Marcina Olszaka Z-cę Burmistrza

 

 

 

 
   
 

  

 Wspomnienia z Gór Świętokrzyskich …


    W dniach 31 maja i 1 czerwca czterdziestu uczniów z Gimnazjum Nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach wraz z opiekunami wybrało się na za bardzo interesującą wycieczkę krajoznawczą w jedne z najstarszych gór w Polsce – Góry Świętokrzyskie.
   Pierwszym punktem naszego wspólnego zwiedzania była wycieczka autokarowo – piesza na trasie: Nowa Słupia – Łysiec (Polana Bielnik, zespół klasztorny na Świętym Krzyżu, Muzeum Misyjne , gołoborze). Następnie wszyscy dzielnie weszliśmy na najwyższy szczyt tych gór – jakim jest Łysica (612m.n.p.m). Droga była wyczerpująca, lecz mieliśmy przed sobą niesamowite widoki. Po chwili odpoczynku udaliśmy się do Bodzentyna. Zwiedzaliśmy tam ruiny zamku oraz mury obronne. Było to bardzo interesujące doznanie. Na zakończenie dnia wybraliśmy się do Muzeum Minerałów i Skamieniałości w Św. Katarzynie. Mieliśmy okazje obejrzeć wiele niesamowitych kamieni szlachetnych oraz zobaczyć proces ich szlifowania. Bardzo wyczerpani po całym dniu zjedliśmy bardzo smaczną obiadokolację w Restauracji Jodełka, natomiast potem wybraliśmy się do miejsca naszego noclegu, którym było Schronisko Młodzieżowe w Świętej Katarzynie.
   Dzień drugi zaczęliśmy od śniadania w Restauracji Jodełka. Mimo bardzo niesprzyjającej pogody udaliśmy się do Kielc, aby zwiedzić tam Rezerwat Kadzielnia. Następnym punktem w programie były Chęciny („Niemczówka”, Rynek, zamek). Z ruin zamku mięliśmy niesamowity widok na pasmo gór. Nawet padający deszcz nie zniechęcił nas do wejścia na dość wysoką wieżę.
  Ostatnim punktem naszej wycieczki była Jaskinia Raj. Mogliśmy w niej zobaczyć miliony stalagmitów. Byliśmy zafascynowani krótkim spacerem po jaskini. Bardzo zmęczeni i zadowolenie z wycieczki wsiedliśmy do autobusu i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu .
   Dziękujemy za opiekę nad nami Paniom - Jolancie Wójtowicz i Małgorzacie Bęczyńskiej oraz Panu Marcinowi Stecowi.
    

Karolina Łyjak I a

galeria...

 

 
   
 

  

 Zespół HRABIA


    30 maja 2012 roku odbył się w gimnazjum koncert znanego zespołu Hrabia, oprócz wysłuchania piosenek z repertuaru zespołu, takich jak „Warszafka”, gimnazjaliści z dużym zaangażowaniem dyskutowali z liderem zespołu Adrianem Markiewiczem na temat używek, mechanizmu uzależnienia oraz szacunku do siebie samego i innych ludzi.
  Bardzo dziękujemy członkom zespołu za nietypowe zajęcia profilaktyczne.
       

galeria...

 

 
   
 

  

 Sukces Szkoły z Pasją!


    Nasze Gimnazjum wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie na Najlepsze Przedsięwzięcie Uczniowskie – „IDEA 2012”. Zainteresowanie było ogromne, z całej Polski wysłano aż 421 zgłoszeń do konkursu. Spośród 6 zgłoszonych przez nas przedsięwzięć trzy znalazły się w półfinale, a jedno dotarło do ścisłego finału. To ogromny sukces, gdyż we wspomnianym finale znalazło się zaledwie 20 drużyn z całej Polski! Finałowe przedsięwzięcie to „Bajka dla malucha – Kot w butach” realizowane pod opieką pani pedagog Jolanty Harasim-Król. Trzyosobowe przedstawicielstwo zwycięskiego zespołu wraz z opiekunem zostało zaproszone do wzięcia udziału w finałowych prezentacjach w dniach 20-22 maja w Konstancinie koło Warszawy. Koszty pobytu wraz z dodatkowymi atrakcjami i nagrodami pokryła Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości. Nasze Gimnazjum wzorowo i z pasją reprezentowali uczniowie klasy III c Aniela Chemperek, Sylwia Sokół i Paweł Bukowski pod opieką pani pedagog Jolanty Harasim-Król. Zadaniem uczniów w Konstancinie było wykonanie prezentacji graficznej, rozmowa z jury, przedstawienie dokumentacji projektu oraz prezentacja artystyczna, dodatkowo na przygotowania były zaledwie dwa tygodnie. Pracowaliśmy do upadłego ale efekt robił wrażenie. Zadania konkursowe przeplatane były rozrywkami w tym: wyjściem do kina IMAX na film 3D Adventure, wizytą w Pałacu Prezydenckim oraz zwiedzaniem Muzeum Narodowego i Warszawy. Niestety podczas finałowego konkursu nie udało się zdobyć medalowego miejsca ale nie jest łatwo debiutantom rywalizować z doświadczonymi drużynami a poza tym nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa a następny konkurs już za rok! Z Konstancina przywieźliśmy nagrody, pamiątkową tablicę oraz masę nowych doświadczeń.
   Udział w konkursie pozwolił także naszemu Gimnazjum zdobyć przyznawany przez MEN tytuł Szkoły z Pasją.
    W galerii zdjęcia z naszych przygotowań, samego konkursu oraz innych atrakcji podczas pobytu w Konstancinie.
        

galeria...

 

 
   
 

  

 Rocznica uchwalenia   Konstytucji 3-go Maja

"Jeszcze Polska nie zginęła,
Kiedy my żyjemy.”


    3 maja 1791 roku została uchwalona pierwsza Konstytucja w dziejach Państwa Polskiego, która jednocześnie stanowiła pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie i drugą, po amerykańskiej na świecie. Konstytucja 3 Maja stała się doniosłym dziełem myśli polskiego Oświecenia.
    Z okazji 221 rocznicy w naszym gimnazjum odbyła się krótka lekcja historii, którą poprowadzili uczniowie klas pierwszych. Pod opieką wychowawców: Pani Magdaleny Wójtowicz oraz Pana Marcina Steca mogliśmy przekazać kilka patriotycznych słów starszym kolegom.

Karolina Łyjak I a           

galeria...

 

 
   
 

  

  Święto Narodowe 3 Maja


    Uroczyste obchody święta narodowego uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęliśmy od uczestnictwa w nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej, podczas której mistrz kamieniarstwa - Pan Witold Marcewicz otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Bełżyce. Na uroczystości naszą szkołę reprezentowali: Dyrektor szkoły Pani Cecylia Król oraz poczet sztandarowy pod opieką Pani Izabeli Rosińskiej. Przybyli także uczniowie przygotowujący projekt edukacyjny pt. „Spotkanie z artystą rzeźbiarzem” wraz z Panią Joanną Bartoszcze – Wójcik .
   Po nadzwyczajnej sesji udaliśmy się na Mszę świętą w kościele parafialnym, bowiem tego dnia obchodziliśmy święto Matki Bożej Królowej Polski. Po liturgii przeszliśmy pod kopiec Kościuszki. Tam delegacje złożyły kwiaty, a następnie wysłuchaliśmy przemówienia Burmistrza Bełżyc Pana Ryszarda Góry.

galeria...

 

 
   
 

  

  WYRÓŻNIENIE W KONKURSIE RECYTATORSKIM DLA GIMNAZJALISTÓW ,,PRZEBUDZENI DO ŻYCIA”


    Dnia 26 kwietnia 2012 roku odbył się Turniej Wojewódzki VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla Gimnazjalistów ,,Przebudzeni do życia”.
   Jury w składzie: Anna Kaczkowska - Radio Lublin, Mateusz Nowak - Dzielnicowy Dom Kultury Węglin w Lublinie, po wysłuchaniu 20 prezentacji przyznało dwie nominacje do turnieju ogólnopolskiego i pięć wyróżnień. Wśród wyróżnionych znalazła się Karolina Kołodziej, która otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę książkową ufundowaną przez Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Uczennica Gimnazjum nr 2 w Bełżycach została wyróżniona za dobór repertuaru.
  Jury podziękowało uczestnikom i opiekunom za trud ,przygotowanie i udział w konkursie. Wyraziło zadowolenie z powodu szerokiego spektrum poszukiwań repertuarowych i dobrego poziomu prezentacji konkursowych .

 

 
   
 

  

 ,, Szanuję swoje życie-nie ulegam nałogom’’- Gminny Konkurs Plastyczny


    Gminny Konkurs Plastyczny pod honorowym patronatem Burmistrza Bełżyc,, Szanuję swoje życie-nie ulegam nałogom’’ zorganizowany został przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie Filia w Bełżycach. Zadaniem uczestników było wykonanie plakatów propagujących zdrowy styl życia w ciekawy graficzny sposób.
   Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia. W dniu 27.04. 2012 roku odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu. Wręczono nagrody i wyróżnienia: Magdalena Sępkowska kl. II b - I miejsce, Jagoda Pietras kl. III a- II miejsce, Oktawia Buczyńska kl. III a, Anna Szarubka kl. I a, Agata Szmit kl. I a- wyróżnienia. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, opiekun konkursu nauczyciel plastyki Joanna Bartoszcze-Wójcik z rąk organizatorów otrzymała podziękowanie.
   W programie uroczystości można było wysłuchać występów uczniów Społecznej Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Henryka Wieniawskiego w Bełżycach, obejrzeć scenki młodzieżowego programu profilaktycznego ,, Dziękuję – nie biorę’’ z komentarzem pedagog ZS im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach.

nauczyciel Joanna Bartoszcze-Wójcik

galeria...

 

 
   
 

 

Dzień Otwartych Drzwi

galeria...

prezentacja gimnazjum

   27 kwietnia w naszej szkole odbył się Dzień Otwartych Drzwi dla wszystkich szóstoklasistów zainteresowanych ofertą edukacyjną naszej szkoły. Uroczystość rozpoczęła PanDyrektor Cecylia Król, która serdecznie powitała wszystkich gości. Wśród nich byli tłumnie zgromadzeni Szóstoklasiści wraz z nauczycielami z gminy Bełżyce, a także Burmistrz Miasta Bełżyce Pan Ryszard Góra.
  Podczas części artystycznej widzowie mogli obejrzeć prezentację multimedialną w trakcie której, zapoznali się z historią i tradycjami szkoły oraz poznali biografię św. Jadwigi Królowej – naszej patronki. W następnym punkcie programu odbył się pokaz talentów: profesjonalne pokazy taneczne grupowe oraz indywidualne, a także koncert gitarowy. Występy naszych uczniów dostarczyły wielu wzruszeń wszystkim przybyłym gościom.
   Po części artystycznej uczniowie wraz z przewodnikami udali się na wycieczkę po szkole. Szóstoklasiści zobaczyli nasze dyplomy, puchary i medale sportowe. Usłyszeli o wyjątkowej działalności szkolnego Wolontariatu. Mogli zapoznać się z kronikami szkolnymi prowadzonymi przez Samorząd Szkolny i otrzymali specjale wydanie gazetki „Szkolne Wieści”. Uczniowie mogli wziąć udział w projekcie edukacyjnym „Podziel się książką” oraz zobaczyć fragment prezentacji multimedialnej pt. „Podróż od równika do bieguna”, przygotowanej w ramach projektu edukacyjnego z geografii. Szóstoklasiści mogli uczestniczyć w lekcji z języka polskiego z wykorzystaniem interaktywnej tablicy, zobaczyć pokazy niezwykłych eksperymentów chemicznych. Uczniowie mieli również okazję obserwować lekcję języka angielskiego w wykonaniu gimnazjalistów, a także obejrzeć nasze pozostałe pracownie: informatyczną, matematyczną, biologiczną, polonistyczną oraz historyczną. Oprócz tego młodzież mogła zobaczyć nasze prace plastyczne, które zdobiły szkolny korytarz.
   Po wspólnej wycieczce na szóstoklasistów czekała miła niespodzianka. Ponownie zostali zaproszeni na salę gimnastyczną, gdzie odbył się pokaz Break-dance, w wykonaniu uczniów naszej szkoły.
Dziękujemy wszystkim szóstoklasistom za tak liczne przybycie. Mamy nadzieję, że nasza szkoła spełnia wasze oczekiwania i zobaczymy się we wrześniu!

Organizatorzy spotkania

 

 
   
 

 
   
 

  

 Egzamin gimnazjalny

 

 

galeria...

 

 
   
 

  

 Spotkanie z potomkami Rodziny Kuźnickich


    W dniu 22 kwietnia 2012 r. we współpracy z Towarzystwem Regionalnym Bełżyc i Miejskim Domem Kultury zorganizowaliśmy spotkanie z potomkami Rodziny Kuźnickich. Spotkanie to było uwieńczeniem naszych działań w ramach projektu „Dla tych, co odeszli”.
   Na spotkanie z nami przyjechały Panie: Maria Trzcińska i Małgorzata Kinowska, wnuczki dawnych właścicieli Krężnicy Okrągłej – Kuźnickich. Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w kościele parafialnym w intencji rodu Kuźnickich. Pod okiem Pani Izabeli Rosińskiej przygotowaliśmy oprawę liturgii. Następnie udaliśmy się do MDK. Tam wszystkich przywitał Dyrektor Domu Kultury Pan Józef Kasprzak. W atmosferę wspomnień wprowadziła nas Pani Jadwiga Kamińska – Syga, cytując fragm. książki „Poczta do Karmelu”. Następnie głos zabrały przemiłe wnuczki Kuźnickich – Panie: Maria i Małgorzata. Bardzo interesująco opowiedziały historię swoich przodków. Całość uzupełniały zdjęciami. Na zakończenie Panie wyraziły swoją radość ze spotkania oraz uznanie za opiekę nad grobowcem Kuźnickich, zostawiając nam wpis do Księgi Pamięci.

Uczestnicy projektu:
klasa II a

galeria...

 

 
   
 

  

 VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS RECYTATORSKI DLA GIMNAZJALISTÓW ,,PRZEBUDZENI DO ŻYCIA”.


    Dnia 18 kwietnia 2012 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury odbył się VI Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla Gimnazjalistów ,,Przebudzeni do Życia”.
   W Turnieju Międzypowiatowym wzięli udział recytatorzy z powiatu lubelskiego (grodzkiego i ziemskiego). Wśród nich - Karolina Kołodziej, uczennica klasy II b Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach, która zaprezentowała fragment powieści Ewy Nowak i wiersz Anny Wojdeckiej.
   Recytatorka otrzymała dyplom i nagrodę książkową oraz została nominowana do Turnieju Wojewódzkiego, który odbędzie się 26 kwietnia 2012 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie.
   Pani Małgorzata Goleman otrzymała podziękowanie za pracę z recytatorką (dobór repertuaru i przygotowanie prezentacji).
   Jury (p. Anna Krawczyk – CK w Lublinie, p. Jarosław Zoń – Radio Lublin, p. Edyta Madej – WOK w Lublinie) podziękowało uczestnikom i opiekunom za przygotowanie i udział w konkursie. Zachęciło do wnikliwych poszukiwań repertuarowych i pracy nad kulturą słowa.
    Życzymy Karolinie powodzenia w Turnieju Wojewódzkim!

galeria...

 

 
   
 

  

 Turniej o puchar Dyrektora Getin Banku


    W dniu 3 kwietnia (wtorek) w Zespole Szkół Technicznych im. T. Kościuszki w Bełżycach odbył się turniej piłki siatkowej o Puchar Dyrektora Getin Banku. W turnieju udział wzięły trzy zespoły: Zespół Szkół w Wojciechowie, Zespół Szkół nr 1 w Bełżycach oraz Zespół Szkół nr 2 w Bełżycach. Pod opieką pani Sylwii Siedliskiej oraz pana Tomasza Zielonki dziewczęta zajęły I miejsce. Naszą szkołę reprezentował skład 14 dziewcząt: Karolina Kawalec – kapitan drużyny, Karolina Bieleń, Karolina Owczarska, Karolina Łyjak, Patrycja Błaszczyk, Oktawia Buczyńska, Aniela Chemperek, Oliwia Olchawa, Olga Żuchnik, Emilia Taramas, Katarzyna Szczęsna, Agata Szmit, Michalina Błaszczyk oraz Sandra Kułak.

Karolina Łyjak - kl. Ia

galeria...

 

 
   
 

  

 Alleluja!!!

 Niech Zmartwychwstały Chrystus obudzi w nas to,
co jeszcze uśpione,
ożywi to, co jeszcze w nas martwe
i niech światło Jego słowa
prowadzi nas przez życie w radości i pokoju.

Radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego
oraz błogosławieństwa Bożego
życzy Samorząd Uczniowski
Gimnazjum nr 2

 

 
   
 

  

 II Konkurs Językowy w Nałęczowie


    W dniu 30 marca 2012 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Konkursie Językowym dla uczniów szkół gimnazjalnych zorganizowanym przez Zespół Szkół im. Zygmunta Chmielewskiego w Nałęczowie i zajęli tam bardzo wysokie trzecie miejsce. Do rywalizacji stanęło 7 trzyosobowych drużyn z gimnazjów z Lublina, Dęblina, Nałęczowa, Piotrowic, Wąwolnicy i Sadurek. Naszą szkołę reprezentowali: Karol Czępiński, Joanna Antoń i Fatima Ceglinska – uczniowie klas trzecich.
  Tematami przewodnimi konkursu były: kultura, turystyka i podróżowanie oraz media. Zadania konkursowe oparte były na zagadnieniach leksykalnych i gramatycznych z zakresu programu nauczania języka angielskiego i języka niemieckiego w szkołach gimnazjalnych oraz podstawowych zagadnieniach z kultury i geografii krajów angielsko- i niemieckojęzycznych. W pierwszej części odbyło się 8 konkursów dwujęzycznych a w finale 3 konkurencje również dwujęzyczne. Nasza drużyna przeszła do ścisłego finału, w którym wystąpiły 3 najlepsze zespoły. Poziom konkursu był wyrównany a wymagania postawione zawodnikom wysokie. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego i niemieckiego oraz wiedzą na temat kultury i geografii krajów angielsko- i niemieckojęzycznych. Ostatecznie zajęliśmy trzecie miejsce. Gratulujemy!
  Udział w konkursie pozwolił uczniom umocnić wiarę we własne siły i możliwości oraz rozbudził potrzebę dalszej nauki języków obcych.
  Po zakończeniu konkursu uczniowie mogli zwiedzić szkołę oraz zapoznać się z ofertą edukacyjną Zespołu Szkół im. Z. Chmielewskiego w Nałęczowie.

galeria...

 

 
   
 

  

 Debata o samorządności


    Dnia 02.04.2012r. delegacja Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły uczestniczyła w debacie na temat „Jak zachęcić uczniów do angażowania się w działalność Samorządu Uczniowskiego”, zorganizowanej przez SU Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach.
   W spotkaniu brali udział także przedstawiciele SU kilku okolicznych szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych m.in. z Chodla, z Niemiec, z Bychawy. W pierwszym punkcie debaty poszczególne szkoły przedstawiały prezentacje multimedialne na temat: „Nasz samorząd”. Prezentacji pracy naszego samorządu dokonała Przewodnicząca SU – Aniela Chemperek. Po prezentacjach odbyła się krótka przerwa. Następnie, uczestnicy debaty, podzieleni na grupy mieli za zadanie sporządzić spis najważniejszych informacji na temat samorządności w szkołach.
   Udział w debacie pozwolił nam na wymianę doświadczeń z innymi szkołami oraz na zapoznanie się z pracą innych Samorządów Uczniowskich. Zachęcił nas także do podejmowania wysiłku w działalność SU. Spotkanie było bardzo pouczające i co najważniejsze, wszystko odbyło się w przemiłej atmosferze!

galeria...

Uczestnicy debaty:

Aniela Chemperek
Oliwia Olchawa
Klaudia Dudek
Opiekun: Izabela Rosińska

 

 
   
 

  

 Kto we Mnie wierzy, to choćby umarł, żyć będzie (J 11,25)


   Przygotowując się do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego pamiętamy także o naszych zmarłych.
  W środę, 28 marca br. klasa Ib, pod opieką Pani Izabeli Rosińskiej i Pani Małgorzaty Bęczyńskiej udała się na cmentarz parafialny w celu uporządkowania grobów, którymi opiekuje się nasza szkoła. Są to: grobowiec rodziny Kuźnickich - dawnych właścicieli Krężnicy Okrągłej i mogiła powstańca styczniowego Józefa Szfajgiera.
   Po uporządkowaniu terenu wokół grobowców oraz umyciu pomników zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się w intencji zmarłych.

galeria...

Klaudia Dudek kl.Ib

 

 
   
 

  

 „Podróż od równika do bieguna”
projekt edukacyjny z geografii


   „Podróż od równika do bieguna” to tegoroczny, tytuł projektu edukacyjnego z geografii, zaproponowany przez uczniów klasy 2a gimnazjum.
  Głównym założeniem projektu było wykonanie przez zespoły uczniowskie prezentacji multimedialnych na temat stref krajobrazowych na Ziemi i publiczne przedstawienie, młodszym kolegom z klasy 1a i 1b gimnazjum w ramach lekcji geografii- 26 marca 2012r.
W przedsięwzięciu wzięło udział 5 uczniów klasy 2a gimnazjum: Patrycja Błaszczyk, Magdalen Rogala, Eryk Kowalewski, Paweł Kowalewski i Przemysław Sieńko, pod kierunkiem nauczyciela geografii. Każda z tych osób przygotowała oryginalną i innowacyjną prezentację na temat poszczególnych stref krajobrazowych na Ziemi: las równikowy, sawanna, pustynie, krajobraz podzwrotnikowy i monsunowy, step, lasy liściaste i mieszane, tajga, tundra i pustynia lodowa.
  Praca nad projektem przebiegała bardzo sprawnie i bez zastrzeżeń. Uczniowie z wielkim zapałem i zaangażowaniem wykonywali swoje zadania. Młodzież włożyła wiele serca, pracy i czasu w przygotowanie projektu, żeby zaprezentować się młodszym kolegom, w jak najlepszym świetle. Ich praca została nagrodzona gromkimi brawami i wysoką notą punktów za projekt edukacyjny.
  Uczniowie, którzy wzięli udział w tym przedsięwzięciu nauczyli się pracy w zespole, rozwinęli swoje umiejętności w posługiwaniu się technologią informacyjną (poznali program Power Point i obsługę tablicy interaktywnej), nabyli umiejętność selekcjonowania informacji i radzenia sobie ze stresem podczas autoprezentacji na forum. Młodzież miała, również możliwość wykazania się kreatywnością i sposobność do rozwijania swoich zainteresowań.
 Ów wirtualna „podróż od równika do bieguna” była ciekawą i inspirującą przygodą.

galeria...

Uczestnicy projektu

 

 
   
 

  

 Spotkanie z pisarką – panią Ewą Nowak


   W dniu 8 marca klasa I a, pod opieką Pani Jolanty Wójtowicz i Pani Małgorzaty Bęczyńskiej, udała się do Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach na spotkanie z panią Ewą Nowak - autorką wielu książek adresowanych do młodzieży. Najbardziej znanymi, wśród gimnazjalistów, jej publikacjami są „Krzywe 10 ” i „Lawenda”.
  Podczas spotkania z młodzieżą autorka opowiadała m.in. o tym skąd czerpie pomysły do kolejnych książek, polecała swoje publikacje a także odpowiadała na pytania młodzieży. Uczniowie zgromadzeni w Domu Kultury byli zafascynowani osobowością pisarki.
   Dziękujemy paniom za opiekę nad nami oraz za miłe spędzenie czasu. Mamy nadzieję, że będziemy mogli częściej uczestniczyć w podobnych spotkaniach.

galeria...

Karolina Łyjak- uczennica klasy Ia

 

 
   
 

  

 Zabawa karnawałowa.


   Dnia 29 stycznia odbyła się zabawa karnawałowa zorganizowana przez Samorząd Uczniowski, przy wsparciu finansowym Rady Rodziców. W godz. od 16.00 do 21.00 bawiliśmy się przy dźwiękach muzyki. Nasi rodzice zorganizowali w klasach poczęstunki, dzięki którym można było się pokrzepić po wyczerpującej zabawie na parkiecie.

Organizatorzy:
Samorząd Uczniowski

 

 
   
 

  

 ICEMANIA


    Dnia 29 stycznia 2012r. uczniowie klasy Ib i IIb gimnazjum uczestniczyli w wyjeździe na lodowisko.
  Wycieczka była uwieńczeniem nauki w pierwszym semestrze i sposobnością do zintegrowania się klas. Niektórzy uczniowie od razu poczuli wiatr w skrzydłach (a inni w uszach), i śmigali niczym orły po chłodnej tafli. Natomiast Ci, którzy mieli problem z utrzymaniem równowagi swojego gibkiego ciała- pomagał pingwinek o wdzięcznym imieniu „Zdzisio”, (które to nadał mu nasz kolega – Kamil-wirtuoz jazdy na lodzie).
  Pomimo niskiej temperatury wszyscy bawili się wyśmienicie, pod czujnym okiem naszych opiekunów: Pani Marzeny Podgajnej i Pana Michała Winiarskiego.
  Do domu domów wracaliśmy zmęczeni, z czerwonymi nosami i nieśmiałą nadzieją, że dzięki naszemu wzorowemu zachowaniu możemy liczyć na ciepły uśmiech i pochwałę opiekunów.

galeria...

Uczennica klasy 2b -
Karolina Kołodziej

 

 
   
 

  

 Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy


    Dnia 8 stycznia 2012 r. w Miejskim Domu Kultury w Bełżycach odbył się XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O godzinie 17 oczom widzów ukazał się niesamowity widok. Uczennice naszej szkoły, pod opieką Pani Marzeny Podgajnej i Pani Elizy Stanek, zaprezentowały swój pokaz taneczny. Pierwsza zatańczyła Jagoda Pietras. Jej solówka była ogromnym zaskoczeniem. Uczennica wykazała się dużym profesjonalizmem i zachwyciła zgromadzoną publiczność. Następnie mogliśmy zobaczyć wspólny występ Jagody Pietras, Olgi Żuchnik i Karoliny Kawalec. Dziewczyny wykonały układ taneczny, który został przyjęty owacyjnie.
  Jesteśmy dumni, że młodzież z naszej szkoły wspiera tak sztywny cel. Warto również dodać, iż informacje na temat charytatywnego występu można uzupełnić, czytając styczniowa Gazetę Bełżycką.

galeria...

Wolontariusze Szkolnego Koła PCK

 

 
   
 

  

 Góra Grosza


    Wolontariusze szkolnego koła PCK zorganizowali i koordynowali w naszej szkole akcję Góra Grosza. Jest to akcja charytatywna zainaugurowana przez Towarzystwo NASZ DOM zajmujące się pomocą potrzebującym dzieciom. Patronat nad akcją objął Minister Edukacji Narodowej.
   Przez dwa tygodnie wolontariusze zbierali monety od 1 grosza do 5 złotych. W sumie zebraliśmy 173 zł 83 grosze.
   Zebrane środki, tak jak w ubiegłych latach, zostaną przekazane na pomoc dzieciom, które wychowują się poza własną rodziną, w tym na tworzenie nowych domów dla dzieci oraz rodzinnych domów dziecka.
   Serdecznie dziękujemy, tym wszystkim, którzy wsparli naszą akcję, nawet symbolicznym groszem.

Wolontariusze Szkolnego Koła PCK

 

 
   
 

  

 Sukces w konkursie matematycznym "OLIMPUS"


     Paweł Wojtachnio, uczeń klasy Ia Gimnazjum im. Królowej Jadwigi został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej Olimpus z matematyki. Sesja jesienna konkursu, organizowanego już od 11 lat przez firmę Olimpus, odbyła się 4 listopada 2011r. W kategorii klas pierwszych gimnazjum, wzięło w niej udział 1293 uczniów z całej Polski.
     Paweł uzyskał 238 punktów, na 240 możliwych do zdobycia i zajął 2 miejsce w Polsce.
    Nauczycielem przygotowującym Pawła do konkursu był Pan mgr Marcin Stec, wychowawca ucznia.

Laureatowi olimpiady serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!

galeria...

 

 
   
 

  

 Wigilie klasowe


    Dnia 22 grudnia w naszej szkole odbyły się wigilie klasowe. Uczniowie, wraz ze swoimi wychowawcami symbolicznie podzielili się opłatkiem, zaś niektóre klasy spożyły wspólny posiłek . Panowała niesamowita atmosfera, bywały też lekkie chwile wzruszenia. Po wspólnych wigiliach wszystkie klasy udały się na „Jasełka” przygotowane przez p. Izabelę Rosińską, z udziałem uczniów klasy Ia oraz klasy Ib.

Opracowała : Karolina Łyjak kl. Ia

   galeria...

 

 
   
 

  

 Jasełka


    W dniu 22 grudnia, jak co roku przed świętami Bożego Narodzenia, w naszej szkole wystawione zostały Jasełka. Wspólnie z nami występ obejrzeli ks. Proboszcz Jarosław Orkiszewski oraz Pan Andrzej Kotłowski – Radny Rady Miejskiej.
   Program artystyczny rozpoczął chór szkolny pod kierunkiem Pani Beaty Żywickiej. Tegoroczny występ jasełkowy przygotowali uczniowie kl. I a i I b, pod kierunkiem Pani katechetki Izabeli Rosińskiej. Przedstawienie ukazywało wartości, jaki kierują się w życiu dzieci, młodzież oraz dorośli. Wszyscy, za zwiastowaniem anielskim, odkryli, że jedyną trwałą wartością jest Miłość. I podążając za Nią przyszli do żłóbka Jezusa i złożyli Mu swe dary: radości i smutki dnia codziennego. Całość została uwieńczona prezentacją multimedialną przedstawiającą przegląd Jasełek w naszej szkole w latach 2007 – 2010.
   Na zakończenie Dyrektor Szkoły Pani Cecylia Król oraz przewodnicząca SU Aniela Chemperek złożyły wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne.

   galeria...

 

 
   
 

  

Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdę na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się nauczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby uśmiechać się do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.

ks. Jan Twardowski

 

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy: głębokiego doświadczania Bożej Miłości, która urodziła się dla nas, radości na każdy dzień, Miłości wokół i Pokoju w sercach.
Niech Boża Dziecina stanie się źródłem wszelkich dobrych natchnień i opromieni swoim blaskiem, a Nowy Rok 2012 niech napełnia Was Nową Nadzieją.

  Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 2
im. Królowej Jadwigi
w Bełżycach

 

 
   
 

  

 Mikołajki na lodowisku!


    12 grudnia 2011r. w ramach klasowych Mikołajek, klasa Ia gimnazjum pojechała na wycieczkę do Lublina, pod opieką wychowawcy Pana Marcina Steca oraz Pana Michała Winiarskiego.
   Najpierw udaliśmy się na lodowisko ICEMANIA. Bawiliśmy się świetnie. Dla niektórych jazda na lodzie okazała się niemałym wyzwaniem, ale wtedy pomocą służył "pingwinek" .
   Następnym etapem wycieczki było centrum handlowe Plaza, a w nim kręgle, KFC, zakupy oraz wspólne oglądanie filmu pt. "Listy do M.". W radosnej atmosferze wróciliśmy do domów .
  Miło było spędzić ten dzień w klasowym gronie, ze wspaniałym wychowawcą - pełno wrażeń, zabawnych sytuacji oraz niezapomnianych chwil. DZIĘKUJEMY!

Uczennica klasy Ia - Kinga Obel   
 

   galeria...

 

 
   
 

  

 Spotkanie ze Świętym Mikołajem


    W dniu 6 grudnia odwiedził naszą szkołę Św. Mikołaj – biskup. Towarzyszyli mu Aniołek i Diabełek. Św. Mikołaj obdarował dzieci słodyczami i prezentami, a wszystkich pracowników szkoły drobnymi upominkami.
   Na znak integracji ze Świętym uczniowie przyszli dziś do szkoły w strojach w czerwonym kolorze, co dodatkowo zapewniało im ochronę przed odpytywaniem przez nauczycieli!!! Atmosfera radości i zabawy towarzyszyła nam przez cały dzień. Szkoda, że następne spotkanie z Mikołajem dopiero za rok…

Organizatorzy spotkania:
Samorząd Uczniowski
Gimnazjum nr 2
 

   galeria...

 

 
   
 

  Zwycięzca kategorii chłopców - Michał Pietras - uczeń klasy Ia

 II Turniej Mikołajkowy w Tenisie  Stołowym

    Zwycięzcy -  kategoria chłopców:

1. Michał Pietras - klasa Ia

2. Sebastian Obel - klasa IIIa

3. Patryk Stojak - klasa IIa

  Zwycięzcy - kategoria dziewcząt:

1. Karolina Bieleń - klasa IIIa

2. Oktawia Buczyńska - klasa IIIa

   galeria...

 

 
   
 

  

 Dzień Życzliwości


    W tym roku nietypowo, bo podczas dyskoteki andrzejkowej, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Życzliwości. Tradycyjnie nagrodzono najbardziej życzliwych uczniów w każdej klasie oraz najbardziej życzliwą klasę.
  Najbardziej Życzliwi Uczniowie naszego Gimnazjum w roku szkolnym 2011/2012:
klasa Ia – Dominik Kowalewski
klasa Ib – Kinga Dębska
klasa IIa – Michalina Błaszczyk
klasa IIb – Karolina Kołodziej
klasa IIIa – Jakub Brewczak
klasa III b – Izabela Kieraga
klasa IIIc – Marcin Żydek
  Najbardziej życzliwą klasę wybrali nauczyciele i została nią w tym roku klasa IIIc.
Nowym pomysłem organizatorów w tym roku była Księga Życzliwości, która pozwoliła na upamiętnienie podziękowań, pozdrowień i potoku życzliwych słów płynących w kierunku uczniów oraz nauczycieli.

Akademia Wolontariatu

   galeria...

 

 
   
 

  

 Dyskoteka andrzejkowa


    Dnia 23 listopada 2011 roku w naszym gimnazjum odbyła się zabawa andrzejkowa, zorganizowana przez Samorząd Uczniowski. W godz. od 16.00 do 20.15 mieliśmy okazję spędzić miło czas przy wyśmienitej muzyce granej przez Dj'ów takich jak: Kamil, Grzegorz oraz Damian. Każdy mógł odnaleźć się wśród modnych rytmów płynących z głośników. W chwilach, kiedy zmęczenie dało się we znaki, mogliśmy posilić się przepysznym ciastem (upieczonym przez kochane mamy) na Kiermaszu Ciast zorganizowanym przez dziewczęta z Samorządu Uczniowskiego.
Dziękujemy Pani Dyrektor Cecylii Król, że pozwoliła nam uczestniczyć w tak miłym zdarzeniu, jakim była popołudniowa dyskoteka, oraz wszystkim Wychowawcom za opiekę nad nami.

Przewodnicząca SU
Aniela Chemperek, kl. III c

   galeria...

 

 
   
 

  

 XV JESIENNY KONKURS RECYTATORSKI


    Dnia 17 listopada 2011 r. w Centrum Kultury w Lublinie odbył się XV Jesienny Konkurs Recytatorski ,,Życie ukryte w słowach… pamiętniki, dzienniki, listy, wspomnienia”.
  W Turnieju Międzypowiatowym wzięli udział recytatorzy z powiatu lubelskiego ziemskiego i miasta Lublina oraz z powiatu świdnickiego.
    Wśród uczestników znalazła się Karolina Kołodziej uczennica klasy II b Gimnazjum nr 2 w Bełżycach, która zaprezentowała fragment ,,Pamiętnika narkomanki” Barbary Rosiek.
    Recytatorka została nagrodzona i nominowana do Turnieju Wojewódzkiego, który odbędzie się w dniach 29-30 listopada 2011 r. w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie.
Pani Małgorzata Goleman otrzymała podziękowanie za pomoc w doborze repertuaru i przygotowaniu prezentacji .
   Jury z przykrością stwierdziło, że ilość uczestników nie szła w parze z jakością prezentacji. Teksty były często zbyt długie, niepoddane adaptacji (skróceniu), prezentacje nie miały logicznego układu i dynamiki koniecznej do skupienia uwagi odbiorcy.
   Tym większe podziękowanie jury skierowało do tych, którzy zadali sobie trud krytycznego wyboru repertuaru, pogłębionej analizy i interpretacji oraz przemyślanej prezentacji scenicznej, wyrażając tym samym szacunek do siebie i publiczności”.

   galeria...

 

 
   
 

  

 ŚLUBUJEMY...


    W dniu 10 listopada 2011r., uczniowie klas pierwszych Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach zapisali nową kartę w historii życia szkoły.
  Nadszedł długo oczekiwany dzień, w którym zostaliśmy pełnoprawnymi uczniami gimnazjum. Stojąc przed gronem nauczycielskim, rodzicami i całą społecznością gimnazjum, przed sztandarem naszej szkoły, uroczyście ślubowaliśmy, odmawiając, pod przewodnictwem Pani Dyrektor, słowa przysięgi. Następnie odśpiewaliśmy hymn naszej ukochanej szkoły. Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna, przygotowana przez pierwszoklasistów.
   Był to dla nas bardzo uroczysty dzień, który na długo pozostanie w naszej pamięci.

  Dziękujemy Pani Dyrektor za ciepłe słowa, a w szczególności naszym wychowawcom - Panu Marcinowi Stecowi i Pani Magdalenie Wójtowicz za przygotowanie wspaniałej uroczystości.

Bartłomiej Jarecki  - kl. I a

   galeria...

 

 
   
 

  

 11 listopada - Święto Niepodległości

Z okazji 93. rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego uczniowie klasy IIIc przygotowali lekcję historii pod kierunkiem p. Eweliny Kozieł-Kuśmierz oraz p. Beaty Żywickiej.
„Jestem Polakiem – to znaczy, że należę do Narodu Polskiego zarówno dziś jak i w wiekach ubiegłych i w przyszłości. Jestem Polakiem i wszystko, co polskie jest moje i niczego się wyrzec nie mogę. Jestem Polakiem – więc mam obowiązki polskie. Są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im lepszym jestem człowiekiem.”
My, dziś wyrażamy swą wdzięczność i uznanie tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę. Oddajemy hołd naszej Ojczyźnie.
 

   galeria...

 

 
   
 

  

Dzień Edukacji Narodowej


   W dniu 12 października w naszej szkole obchodzony był Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy III a gimnazjum, pod kierunkiem Pani Elizy Stanek przygotowali występ artystyczny, w którym w sposób wyjątkowy podziękowali swoim nauczycielom oraz pracownikom szkoły. Uczennice przeobraziły się w kwiaty, które zachwyciły swoim wdziękiem oraz nieprzeciętnymi zdolnościami tanecznymi.
  Po części artystycznej na wszystkich czekała miła niespodzianka. Gimnazjaliści przygotowali galę, na której nagrodzili nauczycieli oraz pracowników szkoły specjalnymi orderami. Wyjątkowe wyróżnienie społeczność uczniowska przyznała Pani Jolancie Harasim- Król, która otrzymała „Order Uśmiechu”.
  Miłym akcentem uroczystości okazał się również czerwony dywan, który nadał wysoką rangę uroczystości oraz stworzył podniosłą atmosferę.
  Na koniec przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, pod kierunkiem Pani Izabeli Rosińskiej przygotowali występ artystyczny - „na wesoło” oraz wzruszający film, którego głównymi bohaterami byli nauczyciele. Wszyscy pracownicy szkoły otrzymali słodki upominek. Na twarzy wszystkich nagrodzonych pojawił się serdeczny uśmiech.

   galeria...

 

 
   
 

  

ROCZNICA KORONACJI JADWIGI


   W dniu 12 października w szkole odbyło się przedstawienie pt.: ”Królowa Jadwiga patronką uczącej się młodzieży”. Przygotowane zostało ono przez uczniów klasy II a gimnazjum, którzy pracowali pod kierunkiem p. Jolanty Wójtowicz.
  Najpierw odśpiewano hymn szkolny, a następnie odegrano inscenizację. Słowu towarzyszyła przeplatana muzyka. Recytowano wiersze poświęcone naszej patronce. Pojawiła się również scenka dramatyczna. W pewnym momencie na tronie zasiadła Królowa Jadwiga, w którą wcieliła się Paulina Nieoczym. Na scenie pojawili się też dworzanie oraz paź. Postaci te zagrali Patrycja Błaszczyk, Szymon Giza oraz Michalina Błaszczyk.
  W spektaklu pokazano wielkość królowej, która polegała na tym, że umiała dostrzec, odczuć potrzeby i niedole wszystkich, i tych wielkich, i tych małych, i tych najmniejszych, opuszczonych, skrzywdzonych.

„ Ona to mistrze uczone
Przyzwała z zagranic Królestwa,
Męże świadome jak nikt nauk wszelkich i sztuk…”

 

Magdalena Rogala kl. II a
 

   galeria...

 

 
   
 

  

„Dla tych co odeszli…”
Danuta Gellnerowa
 


   We czwartek 27 października 2011 roku wraz z naszą wychowawczynią p. Jolantą Wójtowicz i nauczycielem zajęć artystycznych p. Joanną Bartoszcze – Wójcik, jak co roku wybraliśmy się na cmentarz. Porządkowaliśmy groby, którymi opiekuje się nasza szkoła: rodziny Kuźnickich-dawnych właścicieli Krężnicy Okrągłej, a także mogiłę powstańca styczniowego - Józefa Szwajgra. Grabiliśmy liście, sprzątaliśmy otoczenie, czyściliśmy groby. Wszyscy chętnie pomagali. Następnie położyliśmy kwiaty, zapaliliśmy znicze i pomodliliśmy się za dusze zmarłych.
   Po ukończonych pracach przy grobach, p. Bartoszcze - Wójcik przeprowadziła z nami zajęcia artystyczne w terenie pokazując nam mogiły wykonane m.in. z piaskowca, o eklektycznym neogotyckim charakterze oraz nagrobki współczesne. Zapamiętaliśmy ciekawe informacje, wykonaliśmy zdjęcia.

 „Ten, który się przeprowadza do nieba wszystko zostawia na ziemi i na nowe miejsce zabiera tylko swoją duszę.”
Ks. Jan Twardowski

 

Uczennice: Agata Piłat i Magdalena Rogala kl. IIa
 

   galeria...

 

 
   
 

  

DZIEŃ UŚMIECHU 2011


   Jak co roku za oknami deszczowa jesień, a w naszej szkole promienne uśmiechy wywołane radosną datą 7 października. O odpowiedni nastrój zadbali członkowie Akademii Wolontariatu pod opieką pani pedagog. Wolontariuszki, ubrane kolorowo i radośnie, stały się też animatorkami wspólnej zabawy. Podczas przerw na korytarzach szkolnych rozbrzmiewała skoczna muzyka, która bardzo szybko porwała większość uczniów do tańca. Wszystkie drzwi ozdobione zostały śmiesznymi buźkami oraz dowcipami, a o całości przedsięwzięcia informowała własnoręcznie wykonana przez dziewczęta drewniana tablica ozdobiona groteskowymi postaciami. Nauczyciele także ulegli nastrojowi Dnia Uśmiechu obdarzając prawem łaski uczniowskie głowy, a jak powszechnie wiadomo dzień bez jedynki i sprawdzianu bezsprzecznie jest dniem radosnym!

Akademia Wolontariatu
 

   galeria...

 

 
   
 

  

Dzień Papieski  


   XI Dzień Papieski obchodzony był w naszej Ojczyźnie 9 października 2011 r. i upłynął pod hasłem: „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”.
  Uczniowie klasy I a gimnazjum, pod kierunkiem katechetki Pani Izabeli Rosińskiej przygotowali część artystyczną poświeconą Ojcu Świętemu. Młodzież przypomniała, że Jan Paweł II był człowiekiem wiary, a wiara sprawdza się w modlitwie. Akademia była naszym podziękowaniem za dar beatyfikacji Jana Pawła II.

   galeria...

 

 
   
 

  

MĘDRCA SZKIEŁKO I OKO,
czyli wycieczka do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie
    


   Dnia 27 września 2011r. odbyła się wycieczka do Warszawy, w której wzięło udział 47 uczniów gimnazjum z klas: 2a, 2b i 3a pod opieką p. Dyrektor C. Król, p. J. Wójtowicz, p. E. Stanek, i p. M. Podgajnej.
  Głównym celem podróży było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy eksperymentować przy pomocy ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych galeriach:
 Świat w ruchu - dzięki eksponatom tworzącym tą wystawę mogliśmy się dowiedzieć, jak rozchodzą się fale dźwiękowe oraz światło, a także w jaki sposób wprawiane są w ruch palce dłoni. Mieliśmy okazja do samodzielnego wyprodukowania prądu elektrycznego, do przyjrzenia się, jak powstaje tornado, doświadczenia tego, co się dzieje podczas trzęsień ziemi oraz sprawdzenia czy wygodniej leży się na piłkach czy na gwoździach?
 Człowiek i środowisko – w tym miejscu mieliśmy okazje zajrzeć w głąb ludzkiego organizmu oraz przetestować swoją sprawność fizyczną i porównać ją z wynikami dzikich zwierząt oraz sprawdzić ile wody można z siebie wycisnąć. Odkrywając zakamarki Miejskiej dżungli, dowiedzieliśmy się, skąd się bierze woda w kranie oraz prąd w gniazdku elektrycznym. Mieliśmy też jedyna okazję, żeby przebudować Warszawę.
 Strefa światła- pogrążona w mroku wystawa dała nam okazję do poznania własności światła oraz doświadczenia różnego rodzaju iluzji optycznych. Mogliśmy się przekonać jak łatwo oszukać zmysł wzroku oraz sprawdzić na jakiej zasadzie działa laserowy podsłuch.
Korzenie cywilizacji- ów wystawa umożliwiła nam odbycie podróży od zamierzchłych dziejów po czekającą nas przyszłość, oraz poznanie najważniejszych osiągnięć ludzkiej myśli. Szukając źródeł współczesnej cywilizacji mieliśmy okazję wybudować most według projektu Leonarda da Vinci, wczuć się w rolę archeologa używającego robotów podczas wykopalisk, a także poznać wykorzystywane dawniej i dzisiaj źródła energii, zagrać na laserowej harfie czy posłuchać wierszy elektronicznego poety.
 Generacja - tutaj mogliśmy zgłębić się w tajniki ludzkiej psychiki: dowiedzieć się więcej o samym sobie oraz prawach rządzących relacjami między ludźmi.
 Teatr robo tyczny- w tym miejscu podziwialiśmy roboty, które potrafią chodzić, kiwać głową, gestykulować, a także wyrażać uczucia.

  Ostatnim punktem naszej wycieczki był spacer po Parku Łazienkowskim od Belwederu i Pomnika Szopena, w kierunku Pałacu i Oranżerii.

  Wycieczka do Warszawy była dla wszystkich ciekawą, pouczającą i pełną przygód lekcją, która zainspirowała nas do działania i samodzielnego poznawania świata

   galeria...

 

 
   
 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2011/2012 -

1 wrzesień 2011r.

GIMNAZJUM, SZKOŁA PODSTAWOWA, ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY

 - godz. 10:00

 galeria...

 

 
   
 

Archiwum aktualności 2010/11

 
   
 

Archiwum aktualności 2009/10

 
   
 

Archiwum aktualności 2008/09

 
     
 

Archiwum aktualności 2007/08

 

 
 
© Zespół Szkół nr 2 w Bełżycach