Szkoła podstawowa Gimnazjum Kontakt
 
 
Aktualności
Historia szkoły
Kadra
Organizacja roku
Samorząd uczniowski
Uczniowie        
Plan lekcji
Dokumenty/Publikacje
Dla rodziców
Galeria
Nasze miasto
Linki

  Licznik odwiedzin:

 

 

Poznaj patrona szkoły

więcej informacji...

Zobacz strony

MEN
Lubelskie Kuratorium Oświaty
OKE Kraków
WODN Lublin
CKE

www.eduseek.pl
gimnazjum.pl

Popieramy akcje

 

 

Szukaj w Google

 www

Inne

 
 
 

Aktualności

 
 

 r.

 
 

    

 Polonez na pożegnanie ze szkołą.

     We wtorek 21 czerwca 2011 roku, przy dźwiękach poloneza, odbył się Bal Gimnazjalny. Jak co roku uczniowie klas trzecich bawili się razem ze swoimi wychowawcami i rodzicami na tej tradycyjnie organizowanej przez Radę Rodziców imprezie. Młodzież dużo wcześniej przygotowywała się na ten pierwszy w życiu bal - ćwiczyła kroki i figury poloneza, przystrajała salę gimnastyczną.
   Tego szczególnego wieczoru wszystko wypadło wspaniale. Dziewczęta w eleganckich kreacjach i chłopcy w garniturach prezentowali się znakomicie tańcząc poloneza. Po części oficjalnej wszyscy bawili się w rytm muzyki granej przez wynajęty na tę okazję zespół. W przerwach między tańcami uczniowie mogli zregenerować siły przy suto zastawionych stołach. Tegoroczni absolwenci bawili się doskonale.
   Warto wspomnieć, iż wysokie wyniki z egzaminu gimnazjalnego (średnia szkoły wyższa, niż w gminie, powiecie i województwie z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej), również wpłynęły na dobry nastrój podczas tej imprezy.
    Z pewnością tegoroczny bal na długo zostanie wszystkim w pamięci.

Wychowawcy klas trzecich

   galeria...

 

 
   
 

    

Wycieczka klas trzecich gimnazjum na Święty Krzyż

 galeria1...

galeria2...

 

 
   
 

    

Zakończenie roku szkolnego 2010/2011 -

22 czerwca 2011r.(środa)

GIMNAZJUM - godz. 9:00

SZKOŁA PODSTAWOWA - godz. 10:00

 

 
   
 

    

 

Wykaz podręczników na rok szkolny 2011/2012

Gimnazjum:

     KLASA I      KLASA II      KLASA III

 

 
   
 

      

     Podsumowanie pracy biblioteki szkolnej w roku szkolnym 2010/2011   

 

   Roczne zestawienie czytelnictwa...

Kuferek życzeń - podsumowanie...

Nieustający konkurs czytelniczy...

Nauczyciel bibliotekarz
Sylwia Antoń

 

 
   
 

    

 III rocznica nadania szkołom imienia Królowej Jadwigi    

     10 czerwca 2011r. obchodziliśmy III rocznicę nadania szkołom imienia i sztandaru Królowej Jadwigi. Uczniowie klasy VI szkoły podstawowej pod kierunkiem Pani Doroty Dudek i uczniowie klas IIb i IIc pod opieką Pani Eweliny Kozieł-Kuśmierz i Pani Agnieszki Fedorowicz przygotowali montaże artystyczne dotyczące faktów i legend z życia Naszej Patronki Królowej Jadwigi. Przybliżyli najważniejsze wydarzenia z Jej życia, wkład jaki wniosła w rozwój polskiej nauki i kultury oraz politykę. Królowa Jadwiga wsławiła się również skromnością, pokorą i wrażliwością na ludzkie nieszczęście.
   Część artystyczną uświetniła prezentacja obrazów poświęconych życiu świętej monarchini.
  W kolejnej części uroczystości uczniowie klas drugich zaprezentowali efekty swojej pracy w realizowanych projektach edukacyjnych. Przedstawiono prezentacje projektów „Cudze chwalicie swego nie znacie …”Czy Polska Jest krajem atrakcyjnym turystycznie?(pod kierunkiem mgr Marzeny Podgajnej), „Sztuka wokół nas – Ziemia Bełżycka” (opiekun mgr Joanna Bartoszcze –Wójcik), „Sztuką poznajemy człowieka „( pod opieką mgr Sylwii Siedliskiej i mgr Elizy Stanek), „ Z rzeczy tego świata zostaną tylko dwie (…) poezja i dobroć” ( opiekun mgr Sylwia Antoń), „O ciekawych własnościach pewnych liczb” - http://www.liczba.cba.pl ( opiekun mgr Marcin Stec), „Śledzimy kolory chemii” ( opiekun mgr Agnieszka Fedorowicz), „Historia reprezentacji Polski kobiet i mężczyzn w piłce nożnej” ( opiekun mgr Michał Winiarski). Ze szczególnym uznaniem spotkała się prezentacja „Sztuką poznajemy człowieka”, w której wzięły udział : Jagoda Pietras, Katarzyna Szczęsna, Emilia Gwóźdź, Karolina Kowalec i Magdalena Dziaduch. Z niecierpliwością czekamy na projekty realizowane w przyszłym roku.
   Mamy nadzieję, że za rok uroczystość na cześć Naszej Patronki - Królowej Jadwigi będzie równie podniosła i interesująca.
 

   galeria...

 

 
   
 

    

 ” Sztuka wokół nas- Ziemia Bełżycka”.   

     Uczniowie klasy II „a”: Rafał Jędrej, Justyna Włodarczyk, Anna Porębiak, Kinga Kotłowska, Piotr Dobrowolski, Marcin Rosiński, Jakub Brewczak, Sebastian Obel, Oktawia Buczyńska pod opieką nauczyciela plastyki mgr Joanny Bartoszcze Wójcik zbierali potrzebne materiały i informacje do zrealizowania projektu pt.” Sztuka wokół nas- Ziemia Bełżycka”.
Celami projektu był odbiór wypowiedzi i wykorzystanie zawartych w nich informacji- percepcja sztuki. Tworzenie wypowiedzi- recepcja sztuki. Wszechstronne rozwijanie osobowości uczniów, poznawanie historii Bełżyc. Inspirowanie działalności plastycznej uczniów różnymi czynnikami (zabytki, piękno przyrody, tradycje, historia, współczesność, twórcy) uwrażliwienie na piękno. Łącznie odbyły się cztery spotkania, podczas których były realizowane poszczególne etapy projektu:

1.Zbieranie informacji ( Internet, książki, albumy)
-Wykonanie planszy (Ciekawy, graficzny sposób ( zdjęcia , rysunek, tekst), informacje o miejscach zabytkowych, obiektach plastycznych).

2. Plener
-Dokumentacja fotograficzna
- Praca plastyczna ( wykonanie pracy w dowolnej technice : rysunek, malarstwo, kolaż, praca wykonana na kartonie w formacie A3).

3. Prezentacja projektu
- Wystawa ( prezentowane efekty naszej pracy – fotografie, prace rysunkowe, malarskie, graficzne).

Dzięki projektowi poszerzyliśmy naszą wiedzę o historii i architekturze naszego miasta. Nauczyliśmy się dostrzegać uroki miejsc, które mijamy codziennie.

Uczestnicy projektu

   galeria...

 

 
   
 

    

 „Moje miejsce na Ziemi” 

     Uczniowie naszej szkoły Joanna Antoń, Agnieszka Mazurek, Marcin Żydek oraz Adam Źróbek pod przewodnictwem pani mgr Ireny Bartuzi wzięli udział w III edycji konkursu ,,Moje miejsce na Ziemi” organizowanym przez wydawnictwo Nowa Era i National Geographic. Tematem przewodnim III edycji konkursu była misja Towarzystwa National Geographic ,, To care about the Orly Planet we have ‘’, czyli jak ocalić od zapomnienia to, co najcenniejsze w ,,naszym miejscu na Ziemi’’ , a hasłem edycji było ,,preservation’’ (ochrona). Grupa konkursowa z naszej szkoły wykonała broszurę ,, In chase outgoing world’’ (W pogoni odchodzącego świata) , która pokazuje Stare Wierzchowiska. Projekt ten przybliża nam niegdyś codziennie wykonywane czynności, takie jak przędzenia na kołowrotku, domowe pieczenie chleba, czy samodzielne tłoczenie oleju metodą przed stu lat. Jury konkursu pod przewodnictwem Martyny Wojciechowskiej, spośród 620 nadesłanych prac wybrało 26 wyróżniających się pomysłowością, oryginalnością i nieprzeciętnym podejściem do tematu. Broszura uczniów z naszej szkoły znalazła się w gronie wyróżnionych prac. To wielki sukces dla uczniów ale i także dla historii naszej szkoły. Zwycięzców konkursu poznamy 16 czerwca na uroczystej gali w Teatrze Polonia w Warszawie, na którą uczniowie z naszej szkoły są mile zaproszeni. Broszurę można zobaczyć na stronie www.nowaera.pl/konkurs.

Gratulujemy sukcesu!
 

 

 
   
 

    

 „Śpieszmy się kochać ludzi…” 

     W dniu 8 czerwca uczniowie kl. I a pod opieką Pani katechetki Izabeli Rosińskiej oraz Pani Katarzyny Tofan udali się na cmentarz parafialny, aby uporządkować grobowiec powstańca styczniowego – Józefa Szfajgiera. Po zakończonej pracy uczniowie położyli kwiaty, zapalili znicze oraz pomodlili się w intencji zmarłych.
 

     galeria...

 

 
   
 

      

     18 maja 2011 roku odbył się w naszej Szkole apel poświęcony obchodom Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
Po powitaniu, uczennice gimnazjum odczytały 10 Praw Czytelnika oraz wybrane cytaty o książce. Wręczono także dyplom i nagrodę dla uczennicy kl. I b Magdaleny Sępkowskiej za udział w konkursie pt. „Moja ulubiona książka”.
Następnie nauczyciel bibliotekarz przedstawiła przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną, w której zawarte były ciekawostki dotyczące książki.
Na zakończenie uczniowie uczęszczający na Koło Teatralne zaprezentowali przedstawienie pt. „Miłosny niezbędnik”.

Nauczyciel bibliotekarz
Sylwia Antoń

   galeria...

   prezentacja multimedialna...

zestawienie czytelnictwa MAJ...        

   książkowa lista przebojów...

 

 
   
 

    

 Realizacja projektu edukacyjnego „Bajka dla malucha”    

     Projekt „Bajka dla malucha” zrealizowany został przez 7 uczniów klasy II c: Anielę Chemperek, Sylwię Sokół, Pawła Bukowskiego, Mateusza Taramasa, Przemysława Ślusarskiego, Eryka Wojtasika, Sebastiana Nowakowskiego, pod kierunkiem pedagoga szkolnego, pani Jolanty Harasim-Król. Zespół w wymienionym składzie przygotował spektakl pt.: „Kot w butach” dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej, który z nieukrywaną przyjemnością obejrzeli także uczniowie Gimnazjum oraz zaproszeni nauczyciele. Praca twórcza była niezwykle wymagająca ze względu na konieczność samodzielnego projektu, a następnie wykonania dekoracji, kostiumów a także rekwizytów. Występ zespołu uczniowskiego spotkał się z dużym uznaniem ze strony Dyrekcji, nauczycieli oraz uczniów, a dla samego zespołu okazał się interesującym wyzwaniem, któremu zgodnie z oceną widzów oraz opiekuna projektu sprostali na najwyższym poziomie.
   Za udzieloną pomoc i wsparcie w realizacji projektu dziękuję rodzicom uczniów, nauczycielom i życzliwym pracownikom szkoły.

opiekun projektu

     galeria...

 

 
   
 

    

 Konstytucja 3 Maja

   3 maja 1791 roku została uchwalona pierwsza Konstytucja w dziejach państwa polskiego, która jednocześnie stanowiła pierwszą konstytucję w nowożytnej Europie i drugą, po amerykańskiej na świecie. Konstytucja 3 Maja stała się doniosłym dziełem myśli polskiego Oświecenia.
   W rocznicę tego znaczącego wydarzenia przygotowany został tematyczny program artystyczny pod kierunkiem historyków Marzeny Wojnickiej oraz Małgorzaty Król. Interesującą lekcję historii poprowadzili uczniowie z klasy II a Gimnazjum.
 

     galeria...

 

 
   
 

    

Jacek Musiatowicz

    13 maja gościliśmy muzyka, poetę i profilaktyka Jacka Musiatowicza.
     Jest to niezwykła postać – laureat nagrody Prezydenta Rzeczypospolitej za wybitną osobowość twórczą za 1997 rok. Laureat 33 Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, laureat nagrody literackiej im. Józefa Kraszewskiego, autor tekstów do najnowszej płyty Patrycji Markowskiej i do płyty Iwony Węgrowskiej. Twórca muzyki do filmu: “A ty mnie ponad” – film o tematyce AIDS, który został nagrodzony Złotymi Niedźwiedziami na Festiwalu w Berlinie.
     Ten charyzmatyczny artysta opowiedział gimnazjalistom historię własnego życia oraz zaprezentował fragment dorobku muzycznego, czym w niezwykle sugestywny sposób przestrzegał młodzież przed sięganiem po alkohol, narkotyki i dopalacze. Zarówno uczniowie, jak i kadra pedagogiczna na długo pozostaną pod wrażeniem talentu i bogatej osobowości Jacka Musiatowicza.

   

 
   
 

    

Ogólnopolski konkurs
„Zwierciadło czasów, czyli Historia wpisana w łamy gazety”

    Uczniowie naszego gimnazjum zdobyli II miejsce w ogólnopolskim konkursie pod hasłem „Zwierciadło czasów, czyli Historia wpisana w łamy gazety”. Organizatorem konkursu był Zespół Szkół nr 2 w Pile. Konkurs został ogłoszony na stronie internetowej Rodziny Szkół Św. Królowej Jadwigi.
    Celem konkursu było :
- umożliwienie uczniom zaprezentowania swojej wiedzy historycznej;
- rozwijanie umiejętności dziennikarskich poprzez zaprojektowanie i wydanie gazety lokalnej;
- ożywienie i upowszechnienie wiedzy o epoce, w której żyła patronka szkoły Święta Jadwiga Królowa;
- rozbudzenie zainteresowań historią regionu.

     Gazetkę redagował zespół redakcyjny w składzie:
Redaktor naczelny : Anna Chodyra kl. III a
Zespół redakcyjny: Izabela Brewczak kl. III a, Katarzyna Maj kl. III a, Aleksandra Orzeł kl. III a, Wiktoria Zezula kl. III a, Sylwia Mazurek kl. III a. Opiekę merytoryczną nad zespołem pełniła Panmgr Marzena Wojnicka, zaś opracowanie graficzne przygotowała Pani mgr Izabela Rosińska.
    Ponadto nasza uczennica Aleksandra Orzeł z kl. III a otrzymała tytuł „Srebrne pióro” dla najlepszego dziennikarza za artykuł pt.: „Gorące pytania do... – Wywiad z królową Jadwigą” oraz „O nich nadal jest głośno!!! Wilhelm Habsburg”.
   Komisja konkursowa nagrodziła naszą gazetkę „Bełżyckie wieści” za walory informacyjne atrakcyjną szatę graficzną.

Zwycięzcom - gratulujemy!!!

Bełżyckie wieści

   

 
   
 

   

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych życzymy, aby Zmartwychwstały Chrystus obudził w nas to, co uśpione, ożywił to, co jeszcze martwe. Życzymy zdrowych, pogodnych Świat, pełnych wiary, nadziei i miłości, radosnego wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół, mokrego Dyngusa oraz wesołego Alleluja !!!
 

  Samorząd Uczniowski Gimnazjum nr 2
im. Królowej Jadwigi
w Bełżycach

 

 
   
 

    

 „Pamiętaj, Chrystus nie daje ci krzyża
ani o milimetr za długiego,
ani o miligram za ciężkiego.
Twój Krzyż jest przygotowany tylko dla Ciebie
i z Nim musisz kroczyć przez życie”

 

    Dnia 20 kwietnia 2011r. odbyło się w naszej szkole przedstawienie pt. „Mój Krzyż” poświęcone zbliżającym się Świętom Wielkanocnym. Organizacją apelu zajęła się klasa I a i I b, pod kierunkiem pani katechetki Izabeli Rosińskiej. Scenariusz inscenizacji powstał na podstawie opowiadania ks. Mieczysława Malińskiego pt. „Ludzkie Krzyże”.
   W drugiej części dziewczęta z kl. II a recytowały wiersze, wprowadzające nas w atmosferę Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego: „Chrystusowi był potrzebny Ogród Oliwny, Judasz, Kajfasz, i Piłat, Szymon i Weronika, Krzyż, Upadek i Powstanie, Golgota, Śmierć i Grób, by mógł powiedzieć o swojej miłości do każdego człowieka, do każdego z nas, by dać nam nadzieję, która staje się pewnością, że jest Zmartwychwstanie”.
   Na zakończenie obejrzeliśmy prezentację multimedialną połączoną ze świątecznymi życzeniami.
 

     galeria...

 

 
   
 

    

V Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla Gimnazjalistów ,,Przebudzeni do życia”
 

    Dnia 7 kwietnia 2011 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie odbył się V Ogólnopolski Konkurs Recytatorski dla Gimnazjalistów ,,Przebudzeni do życia”.
Wzięła w nim udział Karolina Kołodziej uczennica klasy I b Gimnazjum nr 2 w Bełżycach, która zaprezentowała dwa utwory, wiersz i fragment prozy.
   Recytatorka znalazła się w gronie laureatów i zakwalifikowała się do Turnieju Wojewódzkiego, który odbędzie się 5 maja 2011 roku w Wojewódzkim Ośrodku Kultury.
   Jury konkursu dostrzegło wrażliwość i naturalność Karoliny podczas prezentacji utworów. Karolina otrzymała podziękowanie za mądrą interpretację literatury, dyplom oraz nagrodę książkową.
  Podziękowanie otrzymała również p. Małgorzata Goleman, która przygotowała uczennicę do konkursu.
   Poziom konkursu był dość wysoki. Recytatorom postawiono duże wymagania, nie chodziło tylko o recytację, ale o pokazanie siebie poprzez interpretację utworu, tego kim ktoś jest, jakie są jego odczucia, co go denerwuje we współczesnym świecie. Karolinie w pewnym stopniu udało się tego dokonać.
   Po zakończeniu konkursu można było porozmawiać z jury na temat prezentacji utworów, uzyskać dodatkowe wskazówki do dalszej pracy nad interpretacją literatury.
Protokół Jury Turnieju Międzypowiatowego V Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego dla Gimnazjalistów ,,Przebudzeni do życia” (do którego dołączono zdjęcia) znajduje się na stronie internetowej: http://www.wok.lublin.pl

     galeria...

 

 
   
 

  

Egzamin Gimnazjalny 2011
 

    To już po raz dziesiąty uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi przystąpili do najważniejszego na trzecim etapie nauczania EGZAMINU, jakim jest Egzamin Gimnazjalny.
   Dziś gimnazjaliści pisali test humanistyczny, jutro - 13 kwietnia - czeka ich druga część egzaminu: test matematyczno-przyrodniczy, a w czwartek - 14 kwietnia - test z języka obcego nowożytnego.
   Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Jego wynik (z części humanistycznej i matematyczno-przyrodniczej) będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.
   W naszym gimnazjum do egzaminu przystąpiło 52 uczniów.

     arkusze egzaminacyjne...

     galeria...

 

 
   
 

  

Wycieczka do Warszawy
 

    Dnia 6 kwietnia 2011 r. uczniowie klas pierwszych gimnazjum i kl. V i VI szkoły podstawowej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Wyjazd spod budynku szkoły odbył o godzinie 7.00. W autokarze czekała Pani przewodniczka oraz nasi nauczyciele. Mimo tak wczesnej pory, nikt nie narzekał, gdyż wszystkim towarzyszył radosny nastrój. Czas w autokarze mijał szybko. Podczas podróży Pani przewodniczka opowiadała nam o interesujących miejscach, które właśnie mijaliśmy.
   Głównym celem naszej wyprawy była wizyta, w jedynym w Polsce, kinie interaktywnym. Uczestniczyliśmy w trzygodzinnym programie „Na ścieżkach wiary”, który przybliżył nam historię chrześcijaństwa. W Sali 3D wybraliśmy się w niezwykłą podróż śladami Jezusa Chrystusa. Dzięki trójwymiarowej technologii odbyliśmy podróż do Ziemi Świętej, do miejsc, w których żył i nauczał Jezus. Następnie udaliśmy się do Sali Wyobraźni, gdzie nie wyświetlano żadnego filmu, lecz usłyszeliśmy historie ludzi, którzy swoim postępowaniem zachęcali nas do robienia dobrych uczynków. Kolejną - była Sala Inspiracji. Tam, przypomnieliśmy sobie, dlaczego warto być dobrym człowiekiem. W Sali Muzyki, wśród kolorowych świateł i dodatkowych efektów audiowizualnych dowiedzieliśmy się, jak powstały niektóre pieśni. Pobyt w Sali Interakcji zaowocował niezwykłą rywalizacją, ponieważ braliśmy tam udział w grze. Przy użyciu specjalnych pilotów, zaznaczaliśmy odpowiedzi na pytania dotyczące świąt religijnych, symboli wiary i historii Kościoła. Najwięcej jednak emocji dostarczyła wizyta w Sali Ruchu! Tu przypomnieliśmy sobie dzieło stworzenia świata. Siedząc w ruchomych fotelach odczuwaliśmy powiew wiatru, spadające krople wody, zapach bryzy morskiej oraz inne działające na zmysły efekty. Pełni wrażeń opuściliśmy kino, aby udać się na posiłek oraz pamiątkowe zakupy. Kolejnym punktem naszej wycieczki był spacer po Warszawie. Odwiedziliśmy Grób Nieznanego Żołnierza, przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem, a następnie udaliśmy się na Stare Miasto, gdzie podziwialiśmy Syrenkę Warszawską, zabytkowe kamienice, Zamek, Kolumnę Zygmunta. Zobaczyliśmy także jak wygląda budowa Stadionu Narodowego. Najważniejsze, że pogoda nam dopisywała! Zmęczeni, ale zadowoleni wracaliśmy do domów. Czas spędzony w autokarze upłynął nam bardzo miło, gdyż dzieliliśmy się wrażeniami z wycieczki. Pod szkołę dotarliśmy ok. godziny 21.00.
   Pobyt w stolicy był dla nas bardzo owocny. Zdobyliśmy dużo nowej wiedzy, nie tylko o Warszawie, ale także o sobie nawzajem, zaś odwiedzane przez nas miejsca będziemy długo wspominać, oglądając pamiątkowe zdjęcia.
  Dziękujemy Pani Izabeli Rosińskiej, Pani Jolancie Wojtowicz i Pani Małgorzacie Goleman za zorganizowanie interesującej wycieczki oraz za opiekę nad nami.

Uczestniczy wycieczki-
Uczniowie Zespołu Szkół nr 2 w Bełżycach

     galeria...

 

 
   
 

  

Panel dyskusyjny Szkolnych Kół Wolontariatu
 

   Rok 2011 ogłoszony został Europejskim Rokiem Wolontariatu, z tej okazji członkowie Akademii Wolontariatu naszej szkoły wraz z opiekunem, panią Jolantą Harasim-Król, zostali zaproszeni do udziału w panelu dyskusyjnym Szkolnych Kół Wolontariatu pod hasłem „Bądź wolontariuszem! Zmieniaj świat i siebie!”. Organizatorem spotkania była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Lublinie Filia w Bełżycach wraz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.
   W spotkaniu 29.03.2011 wzięli udział wolontariusze z pięciu lokalnych klubów: Akademia Wolontariatu naszej szkoły, reprezentanci Zespołu Szkół Technicznych im. T. Kościuszki, Zespół Szkół im. M. Kopernika oraz spoza Bełżyc – wolontariusze Gimnazjum z Niedrzwicy Dużej i Gimnazjum z Chodla.
   Program spotkania obejmował prezentację dokonań każdego z kół wolontariatu, dyskusję pod kierunkiem przedstawicielki Centrum Wolontariatu w Lublinie, a także prezentację filmu na temat wolontariatu hospicyjnego. Dla nas udział w panelu dyskusyjnym stał się okazją do wymiany doświadczeń oraz poz nania kolegów wolontariuszy z innych szkół. Czekamy na kolejne spotkania regionalne a może nawet powiatowe lub wojewódzkie.

Akademia Wolontariuszy

     galeria...

 

 
   
 

  

Czytelnictwo
I semestr roku szkolnego 2010/2011
w Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach

zobacz...

konkurs czytelniczy...

UWAGA GIMNAZJALIŚCI!

Za zajęcie indywidualnie I miejsca w czytelnictwie co miesiąc przewidziana nagroda!!!

 

 
   
 

  

Wspomnienie o ŚP. abp. Józefie Życińskim
 

    ŚP. abp Józef Życiński wpisał się w historię Zespołu Szkół nr 2 w Bełżycach. Świadczą o tym m.in. pamiątkowy gwóźdź wbity w drzewcu sztandaru szkoły oraz wpis księdza arcybiskupa do Księgi Pamięci Szkoły: ,,Dzieląc radość uroczystości poświęcenia sztandaru i nadania Szkole Imienia Św. Jadwigi, błogosławię wszystkim nauczycielom, uczniom i ich rodzicom. Niech Św. Jadwiga prowadzi i wyprasza potrzebne łaski”.

  W dniu 23 lutego 2011r. w Zespole Szkół nr 2 odbyło się wyjątkowe spotkanie, podczas którego cała społeczność szkolna przypomniała sobie postać i nauczanie ŚP. arcybiskupa lubelskiego Józefa Życińskiego. Został wyświetlony film, upamiętniający Mszę Świętą w parafialnym kościele, podczas której odbyło się poświęcenie sztandaru szkoły. Wysłuchano także homilii arcybiskupa wygłoszonej tamtego pamiętnego dnia.


  Całość spotkania uwieńczono modlitwą w intencji księdza arcybiskupa. Wieczny odpoczynek…

                                                        

     galeria...

 

 
   
 

  

Światowy Dzień Chorego
 

    11 lutego obchodzony jest na całym świecie Dzień Chorego, które to święto ma skłonić do refleksji i empatii w stosunku do ludzi chorych. Szczególnie przejmujące jest zawsze cierpienie dziecka, dlatego też Akademia Wolontariatu postanowiła obdarować w dniu ich święta, wszystkich pacjentów oddziału pediatrycznego Szpitala im. Doktora Wojciecha Oczki w Bełżycach, skromnymi upominkami. Każde z dzieci otrzymało balonik, do którego przymocowana była piękna, kolorowa kartka z życzeniami, natomiast dla uprzyjemnienia czasu spędzanego w szpitalnym łóżku wolontariuszki obdarowały dzieci pluszowymi maskotkami. Mali pacjenci oraz ich rodzice byli bardzo mile zaskoczeni tą niespodziewaną wizytą. Oby ten ciepły gest Akademii Wolontariatu wpłynął na poprawę nastroju dzieciaków oraz spowodował szybszy powrót do zdrowia, czego im serdecznie życzymy.
   Dziękujemy Pani Oddziałowej oraz Paniom Pielęgniarkom oddziału pediatrycznego Szpitala im. Doktora Wojciecha Oczki w Bełżycach, Pani Halinie Pietras a także naszej Pani Dyrektor za wsparcie i pomoc w organizacji naszego przedsięwzięcia.  
        

                                                           Opiekun Akademii Wolontariatu
mgr Jolanta Harasim-Król

       galeria...

 

 
   
 

  

Jasełka u Królowej Jadwigi
 

    W okresie świąt Bożego Narodzenia istnieje tradycja wystawiania jasełek. Tuż przed świętami, także w naszej szkole miało miejsce to wydarzenie, zaś w niedzielę 16 stycznia 2011 r. inscenizacja została powtórzona dla całej społeczności lokalnej. Pani Dyrektor Cecylia Król wśród przybyłych gości powitała Ks. Proboszcza Jarosława Orkiszewskiego, ks. Piotra Ochala, Pana Inspektora Jarosława Samorka oraz liczne grono rodziców i dziadków naszych uczniów.
   Przedstawienie jasełkowe zostało podzielone na dwie części. Pierwszą z nich przygotowali uczniowie klasy I szkoły Podstawowej pod kierunkiem wychowawczyni Pani Marzeny Kruczyńskiej. Najmłodsi podczas występu z wielkim przejęciem odgrywali swoje role, przenosząc nas w odległe czasy, kiedy narodził się Jezus. Duże zaangażowanie w przygotowanie jasełek mieli także rodzice, którzy wykonali dla swoich pociech przepiękne stroje.
   Drugą część pt. „Gdzie jest Miłość?” wykonali uczniowie kl. VI SP i kl. I i IIa Gimnazjum pod opieką katechetki Pani Izabeli Rosińskiej. Przedstawienie, swoją tematyką nawiązywało do współczesnych problemów życia codziennego zarówno dorosłych jak i dzieci. W inscenizacji poruszono między innymi tematy: ludzi bezdomnych, dzieci z Domów Dziecka, dorosłych, u których na pierwszym miejscu jest praca i kariera zawodowa.
   Taka forma scenariusza skłoniła widzów do zadumy i refleksji. Poszczególne sceny przeplatane były kolędami, które pięknie ilustrowały chóry aniołków i diabełków. Przedstawienie uwieńczone zostało słowami: Znów musi narodzić się Bóg, abyś nauczył się kochać! Następnie przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Gimnazjum złożyła zebranym Noworoczne Życzenia, połączone z prezentacją multimedialną, która wywoływała salwy śmiechu, zwłaszcza wśród najmłodszych! Na zakończenie wystąpił chór i zespół wokalny pod kierunkiem Pani Beaty Żywickiej, który przygotował piękny koncert kolęd.
   Jako podziękowanie za trud włożony w przygotowanie przedstawień wszyscy uczniowie oraz nauczyciele otrzymali słodkie upominki ufundowane przez Radę Rodziców.

                                                                           galeria...

 

 
   
 

  

Zbiórka nakrętek na protezę rączki dla Adriana Depty z Puław
 

    Zakończył się pierwszy semestr nauki szkolnej, czas zatem na podsumowania także w dziedzinie przedsięwzięć wolontarystycznych. We wrześniu 2010r Zespół Szkół włączył się w zbiórkę plastikowych nakrętek na protezę rączki dla trzyletniego Adriana Depty z Puław. W Szkole Podstawowej zbiórka prowadzona była pod kierunkiem pani Marzeny Kruczyńskiej oraz pani Jolanty Harasim-Król w Gimnazjum, nad całością patronat objęła szkolna Akademia Wolontariatu. Po kilkumiesięcznej zbiórce udało się pozyskać około 100 kg plastiku, ferie natomiast stały się doskonałą okazją do przewiezienia nakrętek do Puław oraz spotkania z Adrianem i jego mamą. Okazuje się, że chłopcu ciągle jeszcze brakuje 4000 zł do sfinansowania wszczepienia protezy prawej rączki. Za jedną tonę nakrętek w punkcie skupu pani Anna (mama Adriana) otrzymuje 500zł, a zatem jeszcze długa droga przed nimi. Zachęcamy wszystkich do dalszego gromadzenia plastikowych nakrętek, aby z końcem roku szkolnego można było ofiarować Adrianowi wielokrotność dotychczas zebranych korków, a tym samym szansę na komfort życia z obiema rękami.

Akademia Wolontariatu

                                                                           galeria...

 

 
   
 

  

Kiedy uklękniesz przy żłóbku, pamiętaj, że będzie z tobą modlił się człowiek.
Obok, na odległość twojego szeptu…
By nikt nie był obcy…
Żeby nie było samotnych…
Żeby dzieci nie płakały…
By ktoś przypomniał kolędę dawno zapomnianą …
By, ktoś komuś przebaczył, ktoś się wzruszył, ktoś zamknięte drzwi otworzył…
Znów musi narodzić się Bóg, abyś nauczył się kochać!


 

    W ostatni dzień nauki, przed Świętami Bożego Narodzenia, tradycyjnie, odbyły się spotkania opłatkowe wychowawców z uczniami. Następnie, wszyscy udali się na odświętnie udekorowaną salę gimnastyczną, aby obejrzeć przedstawienie świąteczne przygotowane przez uczniów kl. VI SP i klas I i II gimnazjum, pod kierunkiem Pani katechetki Izabeli Rosińskiej.
   Przedstawienie, swoją tematyką nawiązywało do współczesnych problemów życia codziennego zarówno dorosłych jak i dzieci. W inscenizacji poruszono między innymi tematy: ludzi bezdomnych, dzieci z Domów Dziecka, dorosłych, u których na pierwszym miejscu jest praca i kariera zawodowa.
Taka forma scenariusza skłoniła widzów do zadumy i refleksji. Poszczególne sceny przeplatane były kolędami, które pięknie ilustrowały chóry aniołków i diabełków. Na twarzach występujących aktorów widać było to, że doskonale bawili się oni swoimi rolami. Przedstawienie uwieńczone zostało słowami: Znów musi narodzić się Bóg, abyś nauczył się kochać! Na zakończenie uroczystego spotkania Pani dyrektor Cecylia Król oraz przewodnicząca SU złożyły wszystkim serdeczne życzenia świąteczne.
 

                                                                           galeria...

 

 
   
 

  

Spotkanie ze Świętym Mikołajem   
 

    Tradycyjnie, w dniu 6 grudnia naszą szkołę odwiedził miły i długo oczekiwany gość - Święty Mikołaj, ze swą anielsko-diabelską obstawą. Cukierki rozdawał garściami!!! Święty Mikołaj nie zapomniał o żadnym dziecku. Nauczyciele oraz pracownicy szkoły także otrzymali upominki. Było dużo radości i uśmiechu! Dziękując za otrzymane podarunki uczniowie śpiewali przygotowane dla Świętego piosenki i recytowali wierszyki. Niesfornym uczniom Mikołaj nakazał poprawę. Obiecał, że sprawdzi to, gdy powróci … już za rok.

Organizatorzy spotkania:
Samorząd Uczniowski

                                                                           galeria...

 

 
   
 

  

Dzień Życzliwości 2010  
 

    Pomysł Światowego Dnia Życzliwości narodził się już w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych, w Polsce podobno jest wciąż mało popularny. Zadajemy kłam temu twierdzeniu co roku spotykając się podczas finału szkolnego plebiscytu życzliwości.
   Dzień Życzliwości 2010 w naszej szkole odbył się 24 listopada. Podczas uroczystego apelu gościliśmy pana Andrzeja Moroza, psychopedagoga, prezesa Polskiej Fundacji Dobroczynności, który wyróżnił najbardziej życzliwych uczniów naszej szkoły, wybranych podczas plebiscytu życzliwości. A oto laureaci:
Edyta Adamczyk – klasa Ia
Seweryn Orzeł – klasa Ib
Anna Porębiak – klasa IIa
Izabela Kieraga – klasa IIb
Ilona Malec – klasa IIc
Dariusz Malec – klasa IIIa
Łukasz Gad – klasa IIIb
   Obok najbardziej życzliwych uczniów wyróżniona została także najbardziej życzliwa klasa – IIa.
Apel przygotowały dziewczęta z Klubu Młodego Pedagoga oraz Akademii Wolontariatu, którym należy pogratulować rozlicznych talentów, zaprezentowały się m.in. w recytacji, śpiewie oraz tańcu. Dodatkowo podczas uroczystości obejrzeliśmy prezentację multimedialną autorstwa pani pedagog Jolanty Harasim-Król opartą na „Podręczniku wojownika światła” Paulo Coelho.
Podczas apelu głos zabrał także pan Andrzej Moroz, który podziękował młodzieży działającej w Akademii Wolontariatu, a także wyróżnił pamiątkowymi dyplomami panią Dyrektor Cecylię Król oraz panią pedagog Jolantę Harasim-Król dziękując za udaną dotychczasową współpracę oraz zaangażowanie w projekty wolontaryjne.
   Podczas Dnia Życzliwości tradycyjnie już udostępnione zostało społeczności szkolnej Drzewko życzliwości i pozdrowień. Za jego pośrednictwem można było podziękować, pozdrowić lub powiedzieć coś miłego.
   Gratulujemy wyróżnionym w plebiscycie życzliwości uczniom, dziękujemy pani pedagog Jolancie Harasim-Król za przygotowanie tej wyjątkowej uroczystości i pozostajemy ze wspomnieniem niezapomnianego dnia – dnia pełnego życzliwości.

Klub Młodego Pedagoga
 

                                                                           galeria...

 

 
   
 

  

Konkurs profilaktyczny na antyreklamę napojów alkoholowych rozstrzygnięty!  

   W październiku 2010 ogłoszony został przez panią pedagog Jolantę Harasim-Król konkurs na plakat - antyreklamę napojów alkoholowych. Oceniane były przede wszystkim: jasny przekaz, hasło reklamowe, oryginalność techniki wykonania, wkład pracy. Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem szczególnie w Szkole Podstawnej, nic dziwnego, gdyż temat jest poważny, a i nagrody cenne m.in. odtwarzacz mp3, czy pendrive. Łącznie wpłynęło 16 prac, z czego jury wybrało 3 zwycięskie plakaty, przyznane zostały także 3 wyróżnienia. A oto nagrodzeni:
miejsce I – Magdalena Sępkowska klasa Ib Gimnazjum
miejsce II – Rafał Baliński klasa V Szkoła Podstawowa
miejsce III – Patryk Mirosław klasa IIb Gimnazjum
wyróżnienie – Paweł Jadach klasa Ib Gimnazjum
wyróżnienie – Oktawia Buczyńska klasa IIa Gimnazjum
wyróżnienie – Patrycja Dziadosz klasa IV Szkoła Podstawowa
Ze zwycięskich prac powstała galeria, którą można podziwiać poddając samodzielnej ocenie.


Klub Młodego Pedagoga

                                                                           galeria...

 

 
   
 

  

Ślubowanie klas pierwszych gimnazjum
 

    Dnia 27 października 2010 roku społeczność szkolna Gimnazjum nr 2 im. Królowej Jadwigi w Bełżycach przyjęła w swoje szeregi absolwentów Szkół Podstawowych z Bełżyc, Wierzchowisk i Wronowa. Uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie i jednocześnie przyjęli na siebie obowiązek sumiennej nauki, życzliwej postawy wobec innych uczniów i pracowników szkoły, a także dbania o dobre imię naszej szkoły.
   Po uroczystym ślubowaniu i części artystycznej, pierwszoklasiści usłyszeli wiele ciepłych słów, życzeń i wskazówek od Dyrekcji Szkoły oraz od starszych kolegów. W miłej i serdecznej atmosferze przepełnionej życzeniami i gratulacjami uczniowie klas pierwszych udali się na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców.

                                                                           galeria...

 

 
   
 

  

"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą…” 
ks. J. Twardowski
 

    W dniach poprzedzających uroczystość Wszystkich Świętych, uczniowie kl. I a gimnazjum udali się na cmentarz parafialny, aby uporządkować mogiły zmarłych. Grobowiec, którym opiekują się nasi uczniowie należy dawnego właściciela Krężnicy Okrągłej – Stanisława Kuźnickiego. Po uporządkowaniu terenu wokół grobowca uczniowie pomodlili się w intencji zmarłych i zapalili znicze.

                                                                          galeria...

 

 
   
 

  

ROCZNICA KORONACJI JADWIGI NA KRÓLOWĄ POLSKI

    
   W epoce, gdy europejskimi państwami rządzili cesarze, królowie i książęta, przypadki pełnienia funkcji monarchy przez osobę, która obecnie uważana byłaby za niepełnoletnią nie były czymś absolutnie wyjątkowym. W historii Polski jednym z takich przypadków była Jadwiga Andegaweńska (1374–1399), koronowana na Królową Polski 16 października 1384r. jako dziesięcioletnia dziewczynka. 14 października klasa III "B" pod kierunkiem wychowawcy przygotowała apel upamiętniający to wydarzenie.
 

                                                                          galeria...

 

 
   
 

  

Dzień Papieski

    
   Tegoroczny, X Dzień Papieski obchodzony był pod hasłem: „Jan Paweł II – odwaga świętości”. Uczniowie klasy II a gimnazjum, pod kierunkiem Pani Izabeli Rosińskiej przygotowali część artystyczną poświeconą Ojcu Świętemu. Przypomniano najważniejsze wydarzenia z życia papieża, Jego nauczanie oraz poezję. Społeczność szkolna wysłuchała także kilku pieśni związanych z Janem Pawłem II. Nie zabrakło Jego ulubionej „Barki”. Całość została zakończona wspólna modlitwą w intencji rychłej beatyfikacji papieża, poprowadzonej przez ks. Proboszcza Jarosława Orkiszewskiego.

 

                                                                          galeria...

 

 
   
 

  

Dzień Uśmiechu

    
   01.X na całym świecie obchodzony jest Dzień Uśmiechu, w naszej szkole tradycja ta kultywowana jest od trzech lat. Organizatorem uroczystości jest Klub Młodego Pedagoga pod kierunkiem pani pedagog Jolanty Harasim-Król. Dzień Uśmiechu w szkole widać było na pierwszy rzut oka dzięki dekoracjom w postaci szczęśliwych buziek z kolorowego papieru oraz rozwieszonych dosłownie wszędzie świetnych dowcipów, o święcie informował równie humorystyczny plakat w holu szkoły. Tradycyjnie do nauczycieli wystosowana została rymowana prośba o niezakłócanie atmosfery radości odpytywaniem uczniów czy kartkówkami. Z największą jednak aprobatą młodzieży spotkała się obecna przed lekcjami oraz w czasie długich przerw muzyka. Przygotowany został zestaw utworów z uśmiechem w tle, nic więc dziwnego, że przerwy między lekcjami przerodziły się w dyskotekę i nawet wieczni malkontenci podrygiwali w rytm muzyki J. Szkoda, że następny Dzień Uśmiechu dopiero za rok.

Klub Młodego Pedagoga
 

                                                                          galeria...

 

 
   
 

  

„Zalogowany”

    
   W dniu 27.IX gościliśmy w szkole profilaktyczno edukacyjny teatr Moralitet. Aktorzy zaprezentowali uczniom Szkoły Podstawowej oraz Gimnazjum spektakl pod tytułem „Zalogowany”. Widowisko ukierunkowane było na weryfikację potencjalnych zagrożeń płynących z internetu, co wydaje się niezwykle istotne biorąc pod uwagę jak wiele czasu ucząc się i bawiąc młodzież spędza przed komputerem. Świadomość zagrożeń, a co za tym idzie najwyższa ostrożność w dużym stopniu może ograniczyć ryzyko zabrnięcia w pułapki hakerów, czy też osób propagujących groźne dla zdrowia i właściwego rozwoju młodych ludzi treści. Aktorzy w sposób przystępny i humorystyczny kształcili młodych internautów, dlatego też spektakl spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów oraz nauczycieli.

pedagog

                                                                          galeria...

 

 
   
 

  

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2010/2011

    
   Wakacje się już skończyły, wracamy do szkoły, wypoczęci, pełni zapału i energii, a także bogaci w nowe doświadczenia, przystąpić do pracy i nauki w nowym roku szkolnym. Dnia 1 września 2010 r., dyrekcja, grono pedagogiczne, uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Bełżycach oraz ich rodzice i zaproszeni goście uroczyście rozpoczęli rok szkolny 2010/2011.

                                                                          galeria...

 

 
   
 

 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2010/2011 -

1 wrzesień 2010r.

GIMNAZJUM - godz. 10:00

SZKOŁA PODSTAWOWA - godz. 11:00

Odjazdy autobusów:

godz. 9:15 - wyjazd z PKS Bełżyce przez Zalesie i Wierzchowiska

godz. 9:25 - wyjazd z PKS Bełżyce do Wronowa

 

 
   
 

Archiwum aktualności 2009/10

 
   
 

Archiwum aktualności 2008/09

 
     
 

Archiwum aktualności 2007/08

 

 
 
© Zespół Szkół nr 2 w Bełżycach